Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на социалната справедливост

Днес (20 февруари) е Световният ден на социалната справедливост. Той се отбелязва от 2009 г. с резолюция 62/10 на Общото събрание на ООН от 26 ноември 2007 г.

Проф. Мария Димитрова
, преподавател във Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” разказа за „Нашият ден”:
„Първо ще кажа, че малко е изместен центъра на разговора по принцип в обществото. Говори се по-скоро за някаква борба на интереси, а не за справедливостта. Дори в самата правова система също се говори за това чий интерес трябва да бъде защитен, а изобщо въпроса за справедливостта се пропуска.
Аз бих призовала цялото общество да се върне отново на тази точка за справедливостта. Тогава ще можем да видим, когато се прави нещо защо се прави така, с какво право се прокарва даден закон. Всичко това трябва да бъде предмет на обсъждане. Когато ние въобще не се сещаме за такъв фокус на внимание, лесно казваме че няма справедливост, вдигаме ръце и се отказваме да действаме. А това не е така. Справедливостта се свързва с върховенството на закона и не можа да има някаква свобода за някаква справедливост извън спазването на законите. А когато законите са несправедливи, например, какво правим? Да не говорим, че може цялата система да бъде несправедлива. Както една истина, когато престанем да се питаме за нея, се превръща в карикатура на истината, така и справедливостта се превръща във формализъм, в педантизъм, т.е. превръща се в гротеска на справедливостта. Ако ние престанем да се питаме дали няма по-добра справедливост, нещата ще си останат такива каквито са. Има и една друга илюзия за равенство пред закона. Не е така, справедливостта по-скоро изисква да можем да признаем всеки според участието му в обществото. Кой с какво допринася, кой какво участие има в обществения живот, кои са слабите и кои са силните, за да защитим слабите и т.н., това  е важното. При нас нещата не стоят така и несправедливостта се поражда от това, че хората в силна позиция се възползват от тези в слаба позиция. Точно това е липсата на право. Това е законът на силния, правото на силния. Този проблем впрочем стои от античността - как да се противопоставим на насилието в обществото? Надмощието и терора на силните над слабите, това е проблемът. Хората са чувствителни именно към тази несправедливост, а когато тя съществува хората искат да се възстанови правото. Ако то отсъства ще се превърнем в една джунгла и така обществото ще се самоунищожи. Според някои е нужно да се стигнем до някаква обща консенсусна представа за света, някакъв обществено договор, каквато е либералната концепция, а в днешно време на неолиберализма. Хората отдават част от свободата си на властта. Аз не вярвам в тази теория, защото хората не са равноправни при избора на властта. Аз съм за комуникативността, която признава приноса на всеки в обществото. Ние сме морални същества и нашето естествено състояние не е подчинено на законите в животинското царство. Ние изначално сме в гражданско състояние. В обществото ние искаме да защитим по-слабите. И тук огромно е значението на правната система. Към нея трябва да насочим вниманието на обществото, за да започнем да говорим за социална справедливост”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10